Úvodní strana / Akademie vlny

Akademie vlny

Vážení přátelé TEPLA DOMOVA,
jsme rádi, že vám můžeme společně s Australian Wool Innovation Limited a The Woolmark Company přinést informace o jedinečných vlastnostech a informovat o výhodách čistého přírodního materiálu, ovčí vlny Merino.

PODĚKOVÁNÍ
Iniciativy výzkumu zahrnuté v tomto dokumentu odráží investice, které jménem australských producentů vlny a australské vlády, vynaložila společnost Australian Wool Innovation Ltd. s podporou CSIRO.
ACKNOWLEDGMENTS
The research initiatives incorporated into this document reflect investments made through Australian Wool Innovation Limited on behalf of Australian wool growers and the Australian Government, with the support of the CSIRO.


Vlasta Veselíková a spolupracovníci


Struktura vláken

Přírodní vlákno.
Dnes má Austrálie celosvětovou pověst jedné z vědecky nejvyspělejších zemí světa produkujících vlnu.
Australská vlna Merino je všeobecně považována za nejjemnější a nejměkčí produkovanou vlnu na světě.
Austrálie, která dodává přes 80% světové produkce vlny Merino pro odívání, je celosvětovým "domovem vlny Merino".
Extra jemné a vysoce výkonné vlákno Merino, vykazující celou řadu jedinečných vlastností, vzešlo ze staletí trvajícího vývoje, podporovaného selektivním chovem.
Ryze přírodní, biologicky rozložitelná a obnovitelná vlna Merino má dobré předpoklady k tomu, aby uspokojila rostoucí celosvětovou poptávku po přírodních a ekologicky čistých výrobcích.
Merino je čistě přírodní vlákno rostoucí po celý rok na 70 miliónech australských ovcích Merino, živených prostou kombinací vody, vzduchu, slunce a trávy.
Biologicky rozložitelné.
Vlákno Merino se na rozdíl od většiny umělých vláken při likvidaci rozloží zpět do země přirozenou cestou během několika let.
Většina syntetických látek se naopak rozkládá extrémně pomalu.
Obnovitelné.
Australské ovce Merino každým rokem produkují nové rouno, čímž se stávají plně obnovitelným zdrojem vlákna.
Farmáři produkující z generace na generaci tuto jemnou vlnu ukázali, jak lze účinně obhospodařovat australskou venkovskou půdu při současné ochraně přírodního prostředí, podpoře venkovských komunit a naplnění potřeb zákazníků, kteří cítí stále vyšší odpovědnost k životnímu prostředí.

Aktivní vlákno

Aktivní vlákno Merino patří díky svým jedinečným vlastnostem regulace teploty a vlhkosti k technicky nejdokonalejším vláknům na světě.
Jak jedinečná struktura vlny ovlivňuje její chování?
Chemické vazby uvnitř vláken Merino jim umožňují absorbovat výpary vlhkosti. Bez tohoto účinného disperzního systému by pára jednoduše zkondenzovala a vytvářela kapky potu na povrchu pokožky.
Uvedené schéma znázorňuje tuto jedinečnou strukturu vlákna Merino s elektronicky nabitými postranními řetězci.
Proč je důležitá regulace teploty?
Regulace teploty je nezbytná k udržování lidského života.
Vzhledem k tomu, že oděvy Merino nabízejí v porovnání s jinými látkami podobné struktury a hmotnosti špičkovou izolaci a prodyšnost, chrání svého nositele před teplotními extrémy (horkem či chladem). Díky této izolační vlastnosti se vlna stala synonymem tepla, zatímco její prodyšnost chrání nositele proti horku.
Princip přenosu vlhkosti
V horkých klimatech nebo při zvýšené fyzické zátěži se mikroklima nad pokožkou nasytí výpary. Pokud oděv není schopen tuto vlhkost odvést z pokožky svého nositele ven, pokožka studeně zvlhne.
Vlákno Merino je schopno absorbovat výpary vlhkosti představující až 35 procent jeho suché hmotnosti.
Oděv Merino v blízkosti pokožky v horkých klimatech, nebo při zvýšené fyzické zátěži, proto aktivně odvádí molekuly výparů vlhkosti od těla. Mikroklima nad pokožkou nositeleje pak méně nasyceno výpary, vlhkost pokožky je nižší a výpary mají menší sklon k tvorbě kapek potu na jejím povrchu.
Prodyšnost

Vědeckým výkladem "prodyšnosti" je míra zadržování vlhkosti.
Zadržováním vlhkosti se rozumí schopnost tkaniny absorbovat výpary vlhkosti z mikroklimatu nad pokožkou a znovu je uvolnit, pokud vlhkost poklesne. Hovoříme-li o tom, že oděv "dýchá", rozumíme tím jeho schopnost odvádět pot tak, aby nositel nepociťoval studenou vlhkost nebo se necítil nepohodlně. Hmotnost výparů absorbovaných vláknem jako poměrná hodnota jeho suché hmotnosti je známá také jako hygroskopická vlastnost.
Vlna Merino je silně hygroskopická, což znamená, že je lépe uzpůsobená k absorbování výparů vlhkosti vytvářených jejím nositelem a k jejich vypouštění do atmosféry.
Výsledkem je snížení vlhkosti v mikroklimatu mezi pokožkou a oděvem, což se projevuje minimálním pocením.

Přirozený komfort
Jelikož jsou vlákna Merino jemnější než vlákna tradiční vlny, při kontaktu s pokožkou vytvářejí příjemně měkký pocit. Díky své vynikající přirozené elasticitě dokonale ladí s tělem svého nositele. Oděvy z vlny Merino nošené přímo na těle jsou proto ideální na protahovací cviky, například posilování nebo jógu.
Ochrana proti UV záření.
Co to vše pro vás znamená?

Snadná péče
Vlákna vlny Merino mají přirozenou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn a díky sníženému hromadění statického náboje nepřitahují snadno prach. Díky nejnovějším inovacím lze také mnohé výrobky z vlny Merino prát v pračce a sušit v sušičce.
Přirozeně bezpečnější vlákno
Vlákna vlny Merino přirozeně pohlcují UV záření, čímž uživatelům tohoto oblečení poskytují ochranu před slunečními paprsky. Navíc díky relativně vysokému obsahu vlhkosti a dusíku jsou vlákna Merino přirozeně ohnivzdorná.
Odolnost proti zápachu
Vlna Merino si déle udržuje svěžest. Díky své struktuře a vlastnostem vstřebávání vlhka má sníženou tendenci k vytváření tělesných zápachů. Její složitá chemická struktura uzavře pachové molekuly uvnitř vlákna a uvolní je pouze při praní.
Tvarová stálost
Vlákno vlny Merino je přirozeně elastické. Dokáže se natáhnout podle potřeby uživatele a poté opět vrátit do svého přirozeného tvaru. Oblečení z vlny Merino je proto méně náchylné k vytažení či ztrátě tvaru.
Antistatické vlastnosti
Oblečení z vlny Merino nehromadí elektrostatický náboj a proto má sníženou tendenci přitahovat chuchvalce a chmýří. Během cvičení se navíc nelepí na tělo, jako je tomu u mnoha syntetických materiálů, čímž zvyšuje pohodlí během tréninku.
Regulace teploty
Vlákna vlny Merino mají přirozenou kadeřavost, což zajišťuje oděvům z Merino vlny výborné izolační schopnosti a prodyšnost. Oblečení z vlny Merino chrání uživatele před extrémními teplotami - udržuje teplo, je-li vnější teplota nízká, a naopak chladí ve vysokých teplotách.
Pocení je přirozeným regulátorem teploty – odpařováním tekutiny z povrchu pokožky vzniká velmi silný chladicí účinek. Oděv může potenciálně tomuto procesu zabraňovat a způsobovat tak přehřátí. V porovnání s oděvy z jiných vláken má však proces odvodu výparů u vlny Merino za následek nižší teplotu svalů, které jsou pak schopny pracovat s vyšší intenzitou.
Co je důležité
vědět při nákupu
vlněných výrobků?
1. Hustota-množství vlny - hmotnost vlněného materiálu v gramech na metr čtvereční (g/m2)
Podle účelu použití:
a) 450-600g/m2 - ideální na lůžkoviny (především podložky na lůžko pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny.
Čím větší gramáž, tím je vlna hustší, tím lépe plní svůj účel.
b) 150g/m2 vlna Merino pro lehké spodní prádlo (letní)
c) přes 200g/m2 vlna Merino pro kvalitní celoroční prádlo

2. Jemnost vlákna - tloušťka (průměr) vláka v mikronech (1µm=0,001mm)
Podle účelu použití:
a) 25-30µm - ideální na lůžkoviny (především podložky na lůžko pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny. Proč? Vlas je pevnější a neslehne se tak snadno jako jemnější vlákno, také je zajištěna lepší cirkulace vzduchu mezi vlákny
b) 20-25µm jemná vlna na lůžkoviny, Merino, Kašmír apod., vhodné i pro děti
c) do 20µm nejjemnější vlna Merino pro spodní prádlo
Lidský vlas má tloušťku mezi 40-90µm.

3. Čistota vlny
Důležitým parametrem je čistota vlny. Tu garantuje zákazníkům označení výrobku vlněnou pěčetí WOOLMARK - PURE NEW WOOL.
Údržba vlněných výrobků WOOLIFE®

Údržba vlněných výrobků není obtížná, pouze není stejná jako výrobků ze syntetických, umělých materiálů.
Vlna má díky lanolínu silné samočistící schopnosti. Větrání, vyklepání nebo vysátí podporuje samočistící vlastnosti vlněných vláken. Výrobek můžeme používat povlečený. Je tedy hygienicky chráněný a proto ho není nutné čistit či prát tak často.
Malé nečistoty lze odstranit vlhkým hadříkem. Ovčí rouno má schopnost pohlcovat vodu až do 35% své hmotnosti. Přitom zůstává na dotyk suché a vlhkosti se snadno zbaví, jakmile prostředí přestane být vlhké.

Vyčistit vlněný výrobek můžeme těmito způsoby:
První, nejjednodušší a nejšetrnější způsob je suché čištění: výrobek vyklepejte, vyvěste, nechte několik hodin vyvětrat – nevystavujte slunečnímu záření! Takto čistit doporučujeme výrobek minimálně jednou za měsíc.

Druhý způsob je šetrné namočení . Tento způsob vyžaduje dodržení těchto jednoduchých kroků:
První krok: výrobek namočte do vany do vlažné vody do 30 stupňů s použitím přípravku BATIM na vlnu a rukou s roztaženými prsty lehce stlačujte.
Druhý krok: vypusťte vodu z vany, výrobek neždímejte, ale stejným způsobem dlaní stlačujte a takto vymačkejte přebytečnou vodu.
Třetí krok: výrobek nechte volně uschnout. Počítejte s tím, že schnutí bude trvat déle, ale výrobek Vám tuto péči bohatě vynahradí. Nesušte na přímém slunci, přímém zdroji tepla (radiátory) a v sušičkách! Takto doporučujeme čistit maximálně jednou za rok. Příliš časté praní nebo nesprávná údržba může urychlit nebo zapříčinit postupné plstnatění vlny.

Další způsob a možnost čistění je nechat výrobek vyčistit v autorizované čistírně. Péče o vlněné výrobky tedy není složitá. Pokud chceme zachovat výborné funkční vlastnosti tak vyžaduje dodržovat námi zmíněná pravidla. V případě, že v našem výkladu je pro Vás nějaká informace nesrozumitelná, zavolejte nám prosím na naši infolinku, tel. č. 461 612 579 a my Vám rádi poskytneme podrobnější informace.
Údržba vlněných výrobků

Již více než 20 let vyrábíme vlněné produkty v té nejvyšší kvalitě a šíři sortimentu.

Vlnu máme rádi, baví nás!

Děkujeme Vám za pozornost!
© Vlasta Veselíková, A. D. 2016
© TEPLO DOMOVA® a WOOLIFE® jsou ochranné známky firmy Vlasta Veselíková.
© WOOLMARK® je ochranná známka společnosti The Woolmark Company Pty Ltd.
Šíření tohoto materiálu nebo jeho částí je chráněno zákonem a bez svolení majitelů autorských práv není dovoleno.


4. 2. 2016 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, chystáte se na hory? Nejlépe Vás zahřeje teplé funkční prádlo WOOLIFE Merino s vlněnou pečetí kvality!

22. 12. 2015 Děkujeme za vánoční nákupy!
Během svátků náš eshop stále běží, můžete bez obav objednávat. Zboží Vám odešleme první pracovní den roku 2016, tedy 4. ledna 2016.
Váš TEPLO DOMOVA team.

18. 12. 2015
Dárky na vánoce.
Objednávky, které odešlete do pondělí 21. 12. 2015 do 12,00 hod. vyřídíme ihned tak, aby Vám byly doručeny nejpozději ve středu 23. 12. 2015.

3. 12. 2015 Gratulujeme výhercům naší soutěže a všem účastníkům děkujeme!

10. 11. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, dnes odpoledne začíná další soutěž našeho eshopu!

30. 10. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, gratulujeme výhercům naší říjnové soutěže!

20. 10. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, rozšířili jsme nabídku sortimentu VITAPUR pro domácí péči. Podívejte se...

24. 9. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, každý z Vás  může vyhrát temotričko merino ligh! Podrobnosti najdete zde.

To se nám ty ovečky pěkně vybarvily..!

17. 8. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, výrazně jsme posílili výrobní tým o 30 000 nových dělnic...

Foto nových spolupracovnic a jejich zázemí najdete zde.

9. 7. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, gratulujeme výhercům červnové soutěže a všem děkujeme za účast. Výsledky najdete zde.

9. 6. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, i v červnu může každý z vás vyhrát...! Podrobnosti najdete zde.

8. 6. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, podívejte se, zda-li jste nevyhráli v naší pravidelné soutěži ZDE.

5. 5. 2015 Vážení přátelé TEPLA DOMOVA, v květnu můžete vyhrát jeden z našich vlněných ledvinových pásů.

2. 4. 2015 Vážení přátelé TEPLA DOMOVA, přejeme Vám i Vašim blízkým hezké velikonoční svátky!

2. 4. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, gratulujeme výhercům naší březnové soutěže a děkujeme všem za účast. Výsledky najdete ZDE.

6. 3. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, každá Vaše objednávka, kterou pošlete behem března, může vyhrát funkční termoprádlo!

24. 2. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, Gratulujeme výhercům v naší soutěži, výsledky najdete zde .

16. 2. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, pokud jedete na hory vlněné rukavice bez prstů a vlněná termošála vás dokonale zahřejí.

20. 1. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, pravidelná soutěž o zajímavé ceny je zde

5. 1. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA,vítáme vás v novém roce 2015!

22. 12. 2014 Hurááá do nového roku!!!! Přejeme vám zdraví, štěstí, spokojenost a teplo domova!

16. 12. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, děkujeme všem zákazníkům a výhercům skvělých cen gratulujeme! Výsledky soutěže najdete ZDE.

15. 12. 2014
Vážení zákazníci, objednávky které odešlete během pátku 19. 12. 2014 do 12.00 hod. vyřídíme tak, aby Vám byly doručeny nejpozději v pondělí 22. 12.  nebo v úterý 23. 12. 2014. Objednávky doručené v pátek po 12.00 budeme vyřizovat bezprostředně, ale zvyšuje se riziko nedoručení balíku včas. Doporučujeme v těchto dnech platbu na dobírku nebo platební branou PayU popř. platební kartou.

24. 11. 2014
Milí přátelé TEPLA DOMOVA,naší novinku Podložku Kašmír Merino Superwash najdete ZDE.

10. 11. 2014
Milí přátelé TEPLA DOMOVA, každá objednávka uskutečněná
do 15. prosince je automaticky zařazena do naší
Vánoční soutěže.

3. 11. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, děkujeme Vám za účast a výhercům šesti skvělých cen gratulujeme! Výsledky soutěže najdete ZDE.

8. 10. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte jednu ze šesti skvělých cen! Soutěž najdete ZDE.

1. 10. 2014 Gratulujeme výhercům naší soutěže pro zákazníky shopu a všem děkujeme za účast .

23. 9. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, jistě Vám přijdou vhod zajímavé informace o vlně Merino v naší Malé akademii vlny.

9. 7. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, gratulujeme výhercům červnové soutěže a všem děkujeme za účast. Výsledky najdete zde.

9. 6. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, i v červnu může každý z vás vyhrát...! Podrobnosti najdete zde.

8. 6. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, podívejte se, zda-li jste nevyhráli v naší pravidelné soutěži ZDE.

5. 5. 2015 Vážení přátelé TEPLA DOMOVA, v květnu můžete vyhrát jeden z našich vlněných ledvinových pásů.

2. 4. 2015 Vážení přátelé TEPLA DOMOVA, přejeme Vám i Vašim blízkým hezké velikonoční svátky!

2. 4. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, gratulujeme výhercům naší březnové soutěže a děkujeme všem za účast. Výsledky najdete ZDE.

6. 3. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, každá Vaše objednávka, kterou pošlete behem března, může vyhrát funkční termoprádlo!

24. 2. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, Gratulujeme výhercům v naší soutěži, výsledky najdete zde .

16. 2. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, pokud jedete na hory vlněné rukavice bez prstů a vlněná termošála vás dokonale zahřejí.

20. 1. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, pravidelná soutěž o zajímavé ceny je zde

5. 1. 2015 Milí přátelé TEPLA DOMOVA,vítáme vás v novém roce 2015!

22. 12. 2014 Hurááá do nového roku!!!! Přejeme vám zdraví, štěstí, spokojenost a teplo domova!

16. 12. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, děkujeme všem zákazníkům a výhercům skvělých cen gratulujeme! Výsledky soutěže najdete ZDE.

15. 12. 2014
Vážení zákazníci, objednávky které odešlete během pátku 19. 12. 2014 do 12.00 hod. vyřídíme tak, aby Vám byly doručeny nejpozději v pondělí 22. 12.  nebo v úterý 23. 12. 2014. Objednávky doručené v pátek po 12.00 budeme vyřizovat bezprostředně, ale zvyšuje se riziko nedoručení balíku včas. Doporučujeme v těchto dnech platbu na dobírku nebo platební branou PayU popř. platební kartou.

24. 11. 2014
Milí přátelé TEPLA DOMOVA,naší novinku Podložku Kašmír Merino Superwash najdete ZDE.

10. 11. 2014
Milí přátelé TEPLA DOMOVA, každá objednávka uskutečněná
do 15. prosince je automaticky zařazena do naší
Vánoční soutěže.

3. 11. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, děkujeme Vám za účast a výhercům šesti skvělých cen gratulujeme! Výsledky soutěže najdete ZDE.

8. 10. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte jednu ze šesti skvělých cen! Soutěž najdete ZDE.

1. 10. 2014 Gratulujeme výhercům naší soutěže pro zákazníky shopu a všem děkujeme za účast .

23. 9. 2014 Milí přátelé TEPLA DOMOVA, jistě Vám přijdou vhod zajímavé informace o vlně Merino v naší Malé akademii vlny.
Aktuálně pro Vás